Ogrody Zimowe

Ogrody zimowe pozwalają na obcowanie z naturą przez cały rok, niezależnie od pogody. Przeszklona konstrukcja umożliwia przebywanie w pełnym światła słonecznego pomieszczeniu, a w pochmurne dni rozświetlenie go sztucznym światłem. Przebywanie w takim pomieszczeniu jesienią bądź zimą poprawia samopoczucie oraz jest idealnym miejscem do relaksu.

 

Konstrukcja ogrodu zimowego narażona jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Przeszkloną budowę musi cechować duża wytrzymałość i odporność na odkształcenia, stad profile aluminiowe, z których budowane są ogrody cechuje najwyższą jakość. Szyby w ogrodzie zimowym charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością oraz spełniają wszelkie warunki bezpieczeństwa. Najczęściej stosuje się podwójne termoizolacyjne szyby zespolone wypełnione gazem szlachetnym. Do zadaszenia ogrodu stosuje się szkło hartowane, które odporne jest na wszelkiego rodzaju uderzenia (grad, spadające gałęzie itp) oraz wytrzymałe np. na napór zalegającego śniegu.

 

Wentylacja

Aby w lecie temperatura w ogrodzie zimowym utrzymywała się na komfortowym poziomie konieczna jest dobrze działająca wentylacja.

Przy zastosowaniu wietrzników w ścianach i w dachu powietrze z zewnątrz wpływa do wewnątrz ogrzane uchodzi przez wywietrznik  dachowy na zewnątrz. Jeżeli wywietrzniki zostaną prawidłowo rozmieszczone, wewnątrz pomieszczenia nie występuje odczuwalny przeciąg. Odpowiednie wymiary otworów wentylacyjnych to podstawa prawidłowej wentylacji, pomiary przeprowadza się indywidualnie dla każdego ogrodu zimowego. Podczas obliczania wentylacji dużą rolę odgrywa powierzchnia i usytuowanie ogordu, kąt nachylenia dachu oraz materiały zatrzymujące ciepło.

 

Ogrzewanie

Ogród zimowy ze względu na swoją budowę (materiały z jakich został zbudowany) dość mocno reaguje na wahania temperatury na zewnątrz. Szybko się nagrzewa i równie szybko chłodzi. Dlatego ważną kwestią jest możliwość szczelnego zamknięcia ogrodu od mieszkalnej części domu. Szczególnie większe ogrody zimowe, które są na stałe połączone z leżącymi obok pokojami, powodują w czasie chłodniejszych pór roku duże straty ciepła, nawet jeśli zastosowano przy budowie szkło termoizolacyjne.

Ogród zimowy powinien być wyposażony w odpowiedni system ogrzewania, umożliwiający zimą podwyższenie temperatury do pożądanych wartości. Przy dobieraniu instalacji systemu grzewczego powinno uwzględnić się system ogrzewania słonecznego.

 

Dobrym sposobem ogrzania ogrodu jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Jest wiele korzyści oraz wad związanych z zastosowaniem takiego rodzaju ogrzewania. Główną zaletą jest to ,iż ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu, a nie tylko w miejscu zainstalowania grzejnika. Niska temperatura czynnika przepływającego przez przewody ogrzewania podłogowego z kolei pozwala na podłączenie tego obwodu do pompy ciepła i dzięki temu na poczynienie dodatkowych oszczędności. Kolejną zaletą jest ukrycie systemu grzewczego, w porównianiu do tradycyjnego grzejnika.


Zalety ogrodu zimowego:

- powiększenie powierzchni mieszkalnej

- poprawa komfortu mieszkalnego

- atrakcyjna architektura budynku

- poprawa bilansu cieplnego

- specyficzny klimat

- zwiększenie źródła światła